„Kto powiedział, że podczas gdy ręka ślizga się po papierze, reszta ciała powinna spać? Możesz odcisnąć swoje piętno całym ciałem: turlając się, skacząc, śmiejąc się, poruszając powietrzem. I znajdując swoje miejsce w przestrzeni.”
SEGNIMOSSI.NET



Pracownia RR Ślady: Ruch, Rysunek i Twórcza Ekspresja
Inspiracją dla powstania pracowni był projekt badawczy Segni Mossi włoskich artystów Alessandro Lumare (artysta wizualny) i Simony Lobefaro (choreografka). Badali oni relacje między ruchem, tańcem (zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i emocjonalnym) a znakiem graficznym – śladem.t fizyczny i wspólną zabawę.
Pracownia RR Ślady zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat do świata, gdzie ruch łączy się z rysunkiem, tworząc przestrzeń dla kreatywnej ekspresji i radosnej zabawy.
Jak działamy?
- Eksploracja ruchu: Dzieci, w otoczeniu specjalnie dobranej muzyki, eksperymentują z ruchem, rytmem i tempem.
- Środki wyrazu: Korzystamy z różnych materiałów, takich jak pastele, duże arkusze papieru i inne, aby „zapisywać” ruch.
- Rysunek kinestetyczny: Często powstają rysunki kinestetyczne, ale nie ograniczamy się tylko do tej formy.
- Scenariusze i swoboda: Zajęcia opierają się na konkretnych scenariuszach, ale pozostawiają dużo miejsca na spontaniczność i odkrywanie.
- Cel: Wyzwolenie naturalnej ekspresji twórczej i zapewnienie dzieciom dobrej, radosnej zabawy.
Pracownia RR Ślady to korzyści dla dziecka:
- Wzmocnienie komunikacji interpersonalnej i intrapersonalnej.
- Możliwość wyrażenia siebie poprzez ruch i rysunek.
- Rozwój koncentracji i wyobraźni.
- Stymulacja do działania i kreatywności.
- Doświadczenie procesu tworzenia w jego najczystszej formie.
Pytania które sobie zadajemy podczas procesu:
- Jak możemy „zapisać” ruch?
- Jak możemy go eksplorować?
- Jak wchodzić w interakcje między ruchem a rysunkiem?
PRZESTRZEŃ DO TEJ KREATYWNEJ EKSPRESJI STWORZY DLA WAS:

MONIKA SERAFIN
- Poza nieustannym kształceniem samej siebie w pedagogice Montessori, ważnym zagadnieniem dla niej pozostaje „wychowanie przez sztukę”. Jest nauczycielem Contakids, praktykantem działań Segni Mossi.
- W latach 2000-2012 należała do Teatru CST i była członkiem Stowarzyszenia na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”, z którym zrealizowała szereg działań projektowych adresowanych także do dzieci.
Od 2011 roku związana z Fundacją im. Zofii Kossak i Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich, gdzie m.in. stworzyła dla dzieci i młodzieży ofertę „Edu-Art.” W roku 2019 wspólnie z Anną Hoffmann-Balą stworzyły Fundację Punktum Montessori.